Методична робота

«Використання інноваційних технологій для  підвищення ефективності уроку  хімії та результативності навчання»


ПЕРЕВЕРНУТЕ НАВЧАННЯ ЯК ОДНА З КЛЮЧОВИХ ТЕНДЕНЦІЙ ОСВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ СУЧАСНОСТІ

мультфільм про перевернуте навчання











Природознавство 5 клас
Відкритий урок на тему «Всесвіт та його складові»
Мета:
- навчальна: повторити, узагальнити та скоригувати знання про історію вивчення Всесвіту, його будову, характеристики основних складових Всесвіту; 
- розвивальна: розвивати в учнів уміння порівнювати та створювати просторові уявлення про Всесвіт, використовувати додаткові джерела природничих знань, допитливість, цікавість до сучасних результатів дослідження Всесвіту, сприяти формуванню логічного й абстрактного мислення; навички колективної діяльності; 
- виховна: виховувати гордість за наукові надбання людства, за освоєння космічного простору, товариськість, толерантність, відповідальність за колективну справу.
Тип уроку: гра-подорож.
Обладнання: ММК,підручники, зошити, презентація на тему «Всесвіт та його складові».
Хід уроку 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Вступне слово учителя, звертання до учнів і гостей уроку.(Слайд 1) Лунає приємна космічна мелодія.
У бездоннім океані
 Без руля і без вітрил
Тихо плавають в тумані
Хори зоряних світил.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Сьогодні урок ми проведемо в незвичайній для вас формі, уявімо собі, що ми подорожуємо у Всесвіт. (Слайд 2)
У кожної людини свої зорі.
Одним, хто подорожує, -вони вказують шлях.
Для інших-це просто маленькі вогники.
Для вчених вони як задача, яку треба вирішити.
                                                  Антуан де Сент-Екзюпері.
От і ми  з вами спробуємо розвязати задачі повязані з Всесвітом. .(Слайд 3) Тема нашого уроку « Всесвіт та його складові»( Слайд 4)
Мета уроку
III. Основна частина уроку
1. Всесвіт та його складові
- Розповідь учителя з елементами бесіди
-То  що ж таке Всесвіт?
- Чи можна стверджувати,що ВСЕСВІТ-це хаос?

ВСЕСВІТ-весь світ, що нас оточує.
 ВСЕСВІТ- нескінченна кількість небесних тіл,що рухаються і розвиваються у безмежному просторі. (Слайд 5)
Це не хаос,а сукупність усіх небесних тіл, що ми вивчали і навіть більше, які так само, як і всі тіла природи, виникають, розвиваються, зникають. Процес цей, напевно, безкінечний. Усі складові Всесвіту рухаються і розвиваються за певними законами. Складові Всесвіту розташовані вкрай нерівномірно, значна їх частина зосереджена в окремих космічних сукупностях, а саме в туманностях і галактиках. У досяжній для спостереження за допомогою сучасних приладів частині Всесвіту понад ЗО тис.галактик, які відділені одна від одної беззоряним простором.
- Всесвіт — це весь світ, різноманітний за формами, включаючи всі галактики, зорі, планети та інші небесні тіла, що рухаються і розвиваються за законами їхнього руху і розвитку.
 2.- Гіпотеза виникнення Всесвіту.
- Розповідь учителя з елементами бесіди. -Чи знаєте ви як виник Всесвіт?Які є гіпотези виникнення ВСЕСВІТУ?


Розповіді учнів  (Слайд 6)
Учені вважають, що Всесвіт утворився в результаті однієї-єдиної події, яка сталася 15 млрд років тому. Це великої потужності вибух, який породив матерію, час та простір. За перші мільйонні долі секунди виникли всі часточки, з яких складаються атоми — будівельні цеглини будь-якої матерії. Для формування перших атомів гелію та водню необхідно було 100 000 років. У цей час ранній Всесвіт був уже не такий розпечений, простір розширився і атоми стали розлітатися по всіх куточках Всесвіту. Але із часом сили тяжіння заставили молекули газів зібратися в хмари, а  поміж хмарами залишився порожній простір. За мільярд років після Великого вибуху газові хмари почали збиратися у галактики. Матерія в галактиках продовжувала ущільнюватись. Що призвело до утворення зірок. Так з’явилося і наше Сонце. Це відбулося приблизно 5 млрд років тому. Планети Сонячної системи зародилися із пилу та газів, які розташовувалися поблизу Сонця. Таким чином були сформовані й інші зірки та планети у Всесвіті. Швидкість, з якою розширюється Всесвіт, падає.Деякі астрономии вважають, що рано чи пізнорозширення припиниться. А потім знову матерія збереться у місці, де буде найбільша щільність. Інші вченів важають, що Всесвіт буде розширюватись вічно.

3. з чого ж складається Всесвіт? (Слайд 7)
Складові Всесвіту
Складова Всесвіту
Характеристика
Галактики
Велетенське скупчення зір
Сонячна система
8 планет та малих тіл, що рухаються навколо зорі — Сонце
Туманності
Складаються з пилу та газу. Можуть мати форми тварин і навіть людини. Газ та пил туманностей є матеріалом для утворення нових зір. Можуть бути видимі неозброєним оком із Землі
Планета
Холодне небесне тіло, що обертається по орбіті навколо зорі або її залишків
Зорі
Розпечене небесне тіло, яке обертається навколо своєї осі та навколо галактики
Сузір’я
Певна ділянка зоряного неба із чітко окресленими межами, що охоплює всі належні їй світила і має власну назву
Малі тіла:
Астероїди

Тверді кам’янисті тіла, які мають свої орбіти. Між Землею та Юпітером є пояс астероїдів
Комети
Складаються з льоду, пилу, газів.
Рухаються по орбітах, які дуже видовжені. Комета Галлея обертається за 75,5 року. Останній раз вона пролетіла поряд ізСонцем у 1986 році
Метеори та метеоритні потоки
Пилові частинки з голови та хвоста комети, що розсіюються вздовж її орбіти. Зустрічаючись з атмосферою Землі, вони руйнуються. Світлове явище, яке ми бачимо при цьому, називають метеором
Метеорити
Метеорне тіло, яке впало на Землю, називають метеоритом. Це тверде, кам’янисте тіло
Космічний пил
Часточки, які залишилися від іншихоб’єктів. Є між галактичний пил, міжзоряний, міжпланетний. Кожного дня на Землю випадаєблизько 27 тонн космічного пилу
Отож давайте спробуємо пригадати всі свої знання про ВСЕСВІТ ТА ЙОГО СКЛАДОВІ. Та перейдемо до найцікавішої частини нашої подорожі-змагання.

Командам приготуватися.
Прошу командирів представити свої команди. (слайд 8)
I.КОНКУРС «Історичний»(слайд 9)
1 -Пригадайте, що пов'язує цих учених? (Грецький вчений Клавдій Птолемей-геоцентрична модель світу,польський вчений Микола Коперник-геоцентрична модель світу) (слайд 10) Розгляд та пояснення моделей
2 -Який внесок цих вчених в дослідження космосу?
(Галілео Галілей –винайшов телескоп,автор багатьох астрономічних відкритів, Тіхо Браге –спостерігав рух планет,
Йога́нн Ке́плер відкрив закони руху планет,
Едвін Габбл – класифікував галактики за зовнішнім виглядом) (слайд 11)
3 -Що ви можете розповісти про цих космонавтів?
 (Юрій Гагарін-перший космонавт 12 квітня 1961р.
Леонід Каденюк-перший український космонавт
Ніл Армстронг-американський астронавт-посадка на Місяць.)

(слайд 13 ) 2. КОНКУРС «Впізнай, що це»   (слайд 14 )
1.комета
2 сонячна система
3. Туманність “Котяче” око
4.метеорит що падає на Землю
5.галактика Туманність Андромеди (слайд  15)

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ( слайд 16)

3.КОНКУРС «Виправ помилки». (слайд  17)
2. Найбільш відомою галактикою є Велика Ведмедиця. (сузірям)
3. Найвищу температуру мають планети (зорі).
4. Все, що знаходиться на небі, не рухається. (рухається)
5. Найближчою до Землі планетою є Сонце (зорею).
6. Біло-блакитним світяться зорі, які мають найнижчу температуру (найвищу).
7. Планети випромінюють власне світло, а зорі його відбивають.(навпаки) (слайд 18)
4.КОНКУРС «Незакінчене речення»(слайд 19)
1.     Безмежний простір з небесними тілами, газом і  пилом називають(всесвітом)
2.      Наукові лабораторії, де вивчають Всесвіт, називають… обсерваторія
3.      Невелике скупчення зірок – це … сузіря
4.      Величезне скупчення зірок – це …галактика
5.      Наука, яка вивчає Всесвіт – … астрономія
     6.Сукупність газів і космічного пилу- цетуманність (слайд 20)
5.КОНКУРС «Сонячна павутина» (слайд 21)
(слайд 22)
6.КОНКУРС «Мандрівка капітанів Галактикою»
Цей конкурс проводиться між капітанами команд. Черговість відповідей визначено жеребкуванням. (слайд 23 )
1.  Чому телескоп не збільшує зорі? (Через значні відстані від них)
2. Синонім слова «космос». (Всесвіт)
3. Як називають нашу Галактику в Україні? (Чумацький Шлях) (слайд 24 )
4. Яку форму має наша Галактика, якщо дивитися на неї зверху? (Спіраль)
5. Яка відстань між Сонцем і Землею ? (150 млн км).
6. Які планети Сонячної системи не мають супутників? еркурій і Венера) (слайд 25)
7. Які планети Сонячної системи мають кільця? (Уран, Юпітер, Сатурн)
8. Яка зоря, крім Сонця, найближча до нас? (Альфа-Центавра)
9. Яскрава зоря в сузір'ї Малої Ведмедиці. (Полярна зоря) (слайд 26 )
10.  Скільки є знаків зодіаку? (12)
11.  На скільки сузір'їв поділено небо? (88)
12. Яку планету названо в честь бога врожаю і землеробства (Сатурн)
Дякую всім за активність.І поки лічильна комісія підрахує результати ми надаємо слово всезнайкам. зараз рубрика «Цікаве про ВСЕСВІТ» (слайд 27 )

IV.Заклюна частина (слайд 27 )

Всесвіт різноманітний та цікавий, та з незмірною кількістю невідомого та загадкового. Унікальність людини в тому, що вона з найдавніших часів проявляла цікавість та робила прилади, які допомагали вести спостереження за небесними тілами, висувала припущення, гіпотези. Розуміння майбутнього людини і Всесвіту є складним завданням сучасної науки. Зараз складно однозначно визначити чітку мету дослідження Всесвіту. Навряд чи Галілео Галілей, дивлячись у телескоп, міг відповісти на питання: «Для чого?» А зараз ми не уявляємо своє життя без інформаційних технологій, які забезпечують нам супутники на орбіті Землі.
*(слайд 28 ) Прийом «Роблю висновок»
□  Всесвіт — навколишній світ нескінченний у часі і просторі.
http://fiz-cultura.ucoz.ua/_nw/7/s07203058.jpg□  Всесвіт включає всі галактики, зорі, планети та інші космічні тіла.
□ Складові Всесвіту перебувають у безперервному русі і весь час змінюються.
□ За гіпотезою, виникнення Всесвіту відбулось унаслідок Великого вибуху.
V. Підсумок уроку. 
оголошують результати.
Щоб отримати найбільш повну картину участі кожного учня, команди заповнюють аркуш самооцінювання.

http://fiz-cultura.ucoz.ua/_nw/7/s68250924.jpg(слайд 29 )
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до презентації міні-проектів «Космос далекий та близький», «Світ галактик»
Творче завдання: за допомогою прийому «Павучок» скласти схему «Я знаю про Всесвіт» або «Всесвіт треба вивчати, щоб...»



Цей конкурс проводиться між капітанами команд.
1.  Чому телескоп не збільшує зорі?
2. Синонім слова «космос».
3. Як називають нашу Галактику в Україні? 4. Яку форму має наша Галактика, якщо дивитися на неї зверху?
5. Яка відстань між Сонцем і Землею ?
6. Які планети Сонячної системи не мають супутників
7. Які планети Сонячної системи мають кільця?
8. Яка зоря, крім Сонця, найближча до нас?
9. Яскрава зоря в сузір'ї Малої Ведмедиці.
  Скільки є знаків зодіаку?
  На скільки сузір'їв поділено небо?
Кого з вчених називають піонером космонавтики?

Хімія 8 клас
 Хімічні властивост кислот.     Витискувальний ряд металів.
Мета: познайомити учнів з хімічними властивостями кислот;повторити  правилах т/б під час поводження з кислотами;дати поняття про витискувальний ряд металів;реакції обміну; розвивати навички складання  рівняньхімічних реакцій; розвивати логічне мислення, уміння робити висновки на основі спостереження.

Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь
Вид уроку: комбінований
Форми й методи роботи: групова робота, хімічний експеримент, опорний конспект, самостійна робота.
Базові поняття:
  1. Кислота -
  2. Кислотний залишок –
  3. Основність кислот –
  4. Індикатор –
  5. Реакція нейтралізації –
  6. Реакція обміну –
План уроку:
  1. Організація класу – 1  хв.
  2. Актуалізація опорних знань –5-- 7 хв.
  3. Вивчення  нового матеріалу – 18 – 20 хв.
  4. Закріплення знань –8-- 10  хв.
  5. Самостійна робота—5хв.
  6. Домашнє завдання – 1 хв.
  7. Підбиття підсумків уроку – 1 хв.
Епіграф уроку:
Нас, кислот, запам’ятай:
„Н” спочатку, так і знай!
І як впізнаєш, що це ми,
Руки й одяг бережи!


Хід уроку

І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань.
    Робота по картках 6 учнів.
1.Серед наведених речовин визнач подібні за складом: K2O, H2SO4,KOH, ZnSO4, HNO3, P2O5, HCl, Mg(OH)2, H2SO4, Na2Co3, Na2SO4.

2.Дайте визначення кислотам.Що розуміють під основністю кислот?
            3.Як класифікують кислоти? Наведіть приклади.
4.Напишіть хімічні формули кислот, до складу яких входять такі кислотні залишки: = SO4; = WO4; - PO3;=AsO4 =SIO3
(кількість рисочок – основність кислоти)
5.Здійснити перетворення: S-SO2-SO3-H2SO4

IIIМотиваціянавчальноїдіяльності

Чому залізо  іржавіє у воді? Як метали «розчиняються» у кислоті? Чому золоті прекраси «не бояться» води і кислот?


 ТЕМА: Хімічні властивості кислот.Ряд активності металів.
ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Що є спільного в складі усіх кислот?
Отож їх загальні властивості мабуть будуть зумовлені наявністю атомів Гідрогену.
Яка основна фізична властивість кислот?
Чи можна цю властивість використати для визначення кислот? Чому?
Який безпечний спосіб визначення кислот могли б запропонувати ви?
Як називають речовини-визначники?

2. Зміна забарвлення індикаторів в кислоті.

Лабораторний  дослід №1
            В три пробірки обережно налийте трохи хлоридної кислоти. Додайте до них по декілька крапель індикаторів-лакмусу, метилоранжу, фенолфталеїну.

Правила техніки безпеки при роботі з кислотами
Кислоти – їдкі речовини, тому поводитися з ними слід обережно: оком не змигнеш – з’їдять не лише мертву, але й живу тканину.

Заповніть таблицю:
Індикатор
Забарвлення розчину індикатора
Забарвлення індикатора в розчині кислоти
1. Лакмус
2. Метилоранж
3. Фенолфталеїн


Висновок:Розчини кислот                                                                                                        



3. Взаємодія кислот з металами

Показ досліду.Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2

До якого типу належить ця реакція?
Чи виключно цинк реагує з кислотою?
Яке відношення мають інші метали до кислот?

Лабораторний дослід №2

У вас є три пробірки з металами:
в I— порошок Mg, IIгранули Zn, IIICu.
Долийте в пробірки кислоти
Що спостерігаєте?
Оформіть результати досліду в таблицю

Метал
Виділення водню, енергійність
Рівняння хімічної реакції
Mg
Енергійність більше, ніж в другому досліді
Mg + 2HCl = MgCl2 + H2
Zn

Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
Cu
Водень не виділяється
Cu + HCl ≠ 



Висновок:
Досліди показали, що метали за активністю витіснення водню можна розташував ти в ряд, який називається витискувальним рядом металів, або рядом активності металів. Склав його на основі експериментів учений М.М. Бекетов в 1865 році.

Li, K, Ba, Ca, Na, Mg, Be, Al, Mn, Cr, Zn, Fe, Ni, Sn, Pb, (H), Cu, Ag, Hg, Pt.

Як ви гадаєте, яким чином розташовані метали в цьому ряду за своєю хімічною активністю? Де в цьому ряду розташована мідь?

УВАГА!!!Довідка: Метали не витісняють водень з нітратної кислоти (HNO3)
Me+HNO3/= H2

4. Взаємодія з основними оксидами.
Показ досліду.
CuO+2HCI= CuCI2+H2O- реакція обміну

Реакції обміну – це реакції між двома складними речовинами, в результаті яких вони обмінюються своїми складовими частинами.



V.УЗАГАЛЬНЕННЯ

ВЛАСТИВОСТІ КИСЛОТ

           Загальні
1.Розчини кислот кислі на смак.
2.Змінюють забарвлення індикаторів.
3.Реагують з основними оксидами(реакція обміну).
              Особливі
1.Взаємодіють із більшістю металів – з виділенням водню(реакція заміщення).

Яку інформацію несе витискувальний ряд металів Бекетова?
VI.ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ,
1.Напишіть рівняння можливих реакцій.
Ca+2HCI=CaCI2+H2
Cu+H2SO4=
Na2O+2HCI=2NaCI+H2O
MgO+2HNO3=Mg(NO3)2+H2O
2.Вправа 112 с.80

3.Складіть рівняння хімічної реакції за схемою:
    а) CaCaOCaSO4
         \ CaSO4

б) PP2O5H3PO4Zn3(PO4)2
САМОСТІЙНА РОБОТА

VII. Домашнє завдання
              Вивчити параграф 12 підручника, вправа  114,115 с,81.
              Скласти за підручником схему «Використання кислот».
VIII. Підбиття підсумків уроку
1.      Самооцінювання учнів
2.      Оцінювання учителем роботи класу та окремих учнів
3.      Аргументація виставлених оцінок





Немає коментарів:

Дописати коментар