Цікаво знати


Нобелівська премія з хімії-2015 - тріо учених зі Швеції та США
Нобелівську премію 2015 року з хімії отримали учені Томас Ліндаль зі Швеції, Пол Мондрих із США і американець турецького походження Азіз Санджар за дослідження процесів відновлення (репарації) пошкодженої ДНК.
Репарація - особлива функція клітин, що полягає в здатності виправляти хімічні пошкодження і розриви в молекулах ДНК, пошкоджених під час нормального біосинтезу ДНК у клітині чи в результаті впливу фізичних чи хімічних агентів.
Учені, які розділили між собою премію, незалежно один від одного описали і пояснили механізми, за допомогою яких клітини "лагодять" свою ДНК і у такий спосіб захищають генетичну інформацію від пошкоджень.
Фото: ЕРА
У 1960-і роки наукова спільнота була впевнена, що молекули ДНК є вкрай міцними і практично не змінюються протягом усього життя організмів. Біохімік Томас Ліндаль (народився в 1938 році), працюючи в Каролінському інституті, показав, що в роботі ДНК постійно накопичуються дефекти - отже, повинні існувати природні механізми "лагодження" молекул.
Азіз Санджар народився в 1946 році на південному сході Туреччини (на кордоні із Сирією) і згодом перебрався до США. Після отримання диплома лікаря в Стамбулі він кілька років пропрацював сільським лікарем, але в 1973 році зацікавився біохімією.
Пол Модрич (народився в 1946 році в штаті Нью-Мексико, США) знайшов спосіб, за допомогою якого клітини виправляють помилки в ДНК в процесі поділу.
Торік Нобелівська премія з хімії була присуджена Еріку Бетцигу, Штефану Хеллю і Вільяму Мернеру за розробку флуоресцентної мікроскопії високого розширення

Найменший кіт виріс всього до 15,5 сантиметрів у висоту і 49 сантиметрів у довжину (разом з хвостом). Звуть кота Mr. Peebles, і живе він в центральному Іллінойсі. До речі, вид, до якого відноситься цей кіт, не є карликовим. Рекорд був засвідчений представниками Книги Рекордів Гіннеса у 2004 році. 

Найменші тварини світу

Найменший песик досягає у висоту всього 12,4 сантиметрів. Це Дакі, яка нав ачусетс, США, і занесена в Книгу Рекордів Гіннеса як найменший у світі пес.


Найменші тварини світу

До речі, Дакі - найменший собака з тих, які нині живуть. Згідно тій же Книзі Рекордів, найменшим собакою всіх часів і народів був визнаний карликовий йоркширський тер'єр, кличка якого не вказана, з ростом всього 6,2 сантиметри (!).
Найменший кінь
Його висота до гриви складає 43 сантиметри. Правда, конячка ця виведена фахівцями, так що її поява - не випадковість. Цей вид коней був створений фахівцями з вирощування мініатюрних коней, Полемо і Каєм Гесслінгами. Кобила на ім'я Тамбеліна, ріст якої якраз і складає 43 сантиметри, є найменшим на даний момент конем у світі.


Найменші тварини світу

Немає коментарів:

Дописати коментар